Ana Sayfa / Kızılcahamam Yöre Kültürü

 
Kızılcahamam Yöre Kültürü

 

 

Kökleri oldukça eski zamanlara dayanan geçmişiyle günümüze ulaşan bu ilçede sahip olunan değerlerin hala korunduğunu görebiliyoruz. Üzerinde barınmış olan uygarlıkların kültürlerinden biriktirdiklerini modern motiflerle süslemiş olan Kızılcahamam halkı, yöreye özgü kültürü yansıtan ögelere sahip çıkıyor.

İlçe fazla dış göç almadığından, merkeze yerleşen halk da zaten yerli, köylü halk olduğundan gelenek ve görenekler korunarak yaşatılmaya devam etmiş. Dini ögelere hayatında önemli bir yer veren bu halk, eskisi kadar olmasa da yöreye özgü yaşam biçimini devam ettiriyor. Dine bağlılık ve inançlılık yaygın biçimde hissediliyor. Akrabalık ve hemşehrilik duyguları oldukça güçlü olan halk dışardan ilçeye gelenleri de yadırgamıyor. Aksine sıcak kanlı mizacıyla oldukça misafirperver karşılıyor.

Düğün, bayram, cenaze, kız isteme gibi merasimler eskisi gibi olmasa da birçok köyde adetlere uygun şekilde yapılıyor. Ölülerine büyük saygısı olan yöre halkı, mezarlıkları düzenli bir şekilde yapılandırmış. Köylerde genel anlamda herkesi ilgilendiren işlerde imece usulü çalışılıyor. Örneğin köy camisinin onarımında ya da eksiğinin tamamlanmasında bütün köy halkı çaba gösteriyor.

Şimdilerde bazı önemli ve geniş kapsamlı festivallerde temsili amaçla düzenlenen "sinsin" adlı yöre oyunundan da yöresel kültüre ait izler görmek mümkün. Bir mertlik ve yiğitlik gösterisi olan bu oyunda sinsin ateşi yakılır ve davul zurna eşliğinde oyun oynanır. Genellikle kına gecesinde sergilenen bir oyun olmuştur. "Köroğlu" müziği ile başlayan oyunda, ilk oyuncu sinsin figürleriyle dans ederken hem mertlik gösterisinde bulunur hem de yakılan sinsin ateşine saygısını gösterir. Bu oyunla yöreye ait kültürden izler sergilenmekte.

Yöreye özgü kıyafetler buranın kültürü yansıtmada önemli bir yere sahip. Şalvar, işlik, göynek, yaşmak, bindallı, üç etek, çarık gibi giysi ve aksesuarlar günümüzde pek kullanılmasa da bugüne taşınan örnekleriyle yöresel kültürün önemli bir parçasını ayakta tutuyorlar. Bunları ortaya çıkaran veya süsleyen el işlemeciliği, dantel, örgü gibi el sanatları da yaygın olmasa da ürün vermeye devam ediyor.

Bölgede ata sporu olarak bilinen güreş, eski dönemlerde tertiplenen müsabakalarla köylerde yaşatılıyormuş. Halk için çok önemli olan bu ata sporu şenlikli törenlerle ve saygı çerçevesinde yıllarca icra edilmiştir. Hemen her köyden önemli başarılara imza atan bir pehlivan çıkmıştır. Günümüzde de eskisi kadar olmasa bu ata sporu yaşatılmaya çalışılıyor. Belediye tarafından kurulan ve desteklenen güreş takımı yeni başarılar elde etmek üzere çalışmalarına devam ediyor.

Başkentin bu farklı ilçesinde yaşayan değerleriyle yöresel kültürü hissederken modernliğin imkanlarına da ulaşmak mümkün. Köy hayatı, yayla yaşantısı ve modern şehir hayatı bütün ögeleriyle burada bir arada yaşatılıyor.

 

 

Kızılcahamam
Kızılcahamam Tarihi
Kızılcahamam Tarihi Eserleri
Kızılcahamam Doğa
Kızılcahamam Kaplıcaları
Kızılcahamam Yaylaları
Kızılcahamam Yöre Kültürü
Kızılcahamam El Sanatları
Kızılcahamam Yöresel Mutfak
Kızılcahamam Ulaşım
 

 

 
 

Ana Sayfa  -  İletişim  -  Yasal Uyarı -   Site Haritası  -   Künye

 

 
Seyahat Rehberi
Kızılcahamam Otelleri
Kızılcahamam Pansiyonları
Kızılcahamam Restoranları
Kızılcahamam Kiralık Araç
Kızılcahamam Seyahat Acenteleri
Alışveriş Rehberi
 
Kızılcahamam Rehberi
Kızılcahamam
Kızılcahamam Tarihi
Kızılcahamam Tarihi Eserleri
Kızılcahamam Yaylaları
Kızılcahamam Doğal Güzellikleri
Kızılcahamam Kaplıcaları
Kızılcahamam Ulaşım
Kültür Rehberi
Kızılcahamam Yöre Kültürü
Kızılcahamam El Sanatları
Kızılcahamam Yöresel Mutfak

 

 
 
Bu sayfada bulunan bilgiler, yazılar, fotoğraflar 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası ile koruma altına alınmıştır. Lanse Tanıtım ve Yayıncılık Hizmetleri Ltd.Şti.'den önceden yazılı muvafakat alınmaksızın, iş bu web sayfasındaki bilgi ve fotoğrafların kullanılması, ya da bilgilerin  kısmen ya da tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, yayınlanması, yayımlanması yasaktır.